Instalace panelů
Návod na instalaci zelené stěny svépomocí
v následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit možnosti, jak rychle a bezpečně nainstalovat naše zelené panely a vytvořit si tak krásnou zelenou stěnu, květinový obraz nebo fantastický "živý" plot.
Zásadní je samozřejmě podklad. Tedy místo, kam budete zeleň upevňovat. U některých je instalace velice jednoduchá, u některých trochu složitější. Ale trochu zručný člověk by měl zvládnout vše bez větších problémů.
Pokud si na to ale přesto netroufáte nebo nemáte čas apod., rádi vše zrealizujeme za vás. A to kdekoliv v Česko - Slovensku.
Než nainstalujete zelenou stěnu
-
Posouzení
vyberte správné místo na stěnu a stanovte si vaše požadavky. Například UV odolnost pro exteriér, ohnivzdornost apod. - Přístupnost
ujistěte se, zdali budete k instalaci potřebovat žebřík, lešení atd. tak, aby práce byla bezpečná a také kvalitní. - Materiál povrchu
to je zásadní záležitost. Podle typu podkladu se zvolí optimální způsobe uchycení. Zjistěte z jakého materiálu je podklad postaven a zdali v něm nejsou zabudovány rozvody elektriky, vody, plynu apod. V případě rizika "navrtání" nebo v případě houževnatých materiálů (beton, železo atp.), se může místo překrýt sádrokartonem, OSB, laminem nebo drátěným sítem, do kterých je instalace jednodušší.
Více se dozvíte níže. -
Potenciální nebezpečí
viz. elektrika a voda výše. Při vrtání do zdi také pozor na tloušťku stěny. Například interiérové příčky bývají někdy nečekaně tenké :-) - Příprava stěny
doporučujeme natřít stěnu černou nebo jinou výrazně tmavou barvou. Panely jsou vesměs dostatečně husté, ale zamezíte tak případnému prosvítání podkladu. Dosáhnete tak ještě větší dokonalosti.
Možnosti instalace
- SÁDROKARTON
- OSB DESKY
- LAMINO
- DŘEVO
Instalace do těchto materiálu bývá nejjednodušší. Ideální je použít sponkovačku. Ideálně elektrickou připadně pneumatickou. Nejlépe se pracuje se sponkovačkou, která má vystouplý "vystřelovací zobáček"
Případně můžete použít klasické vruty do dřeva, resp. SDK s větší hlavou nebo podložkou.
U SDK není nutné používt hmoždinky, ale je dobré využít nosnou hliníkovou konstrukci (lze lokalizovat např. magnetem)
- PÓROBETON (Ytong, Porfix,...)
Do tohoto typu materiálu lze panely kotvit výkonější sponkovačkou při použití delších spon (od 12mm).
Další možností jsou vruty určené přímo pro pórobeton. Ty lze použít k přímému přichycení, bez vrtání.
Pokud chcete eliminovat počet vytvořených děr, můžete panely přichytit stahovacími páskami k drátěné sítí na principu kari sítě. Ideální je síť na gabiony, která je lehká a pozinkovaná.
- BETON
- CIHLA
Přímo do betonových a cihlových stěn se kotvení panelů provádí klasickým vrtáním a použitím hmoždinek s vruty.
Práci urychlí použití hmoždinek natloukacích. Doporučujeme i použití odpovídajících podložek.
Jednotlivé otvory si můžete předem zaměřit/označit a předvrtat nebo můžete vrtat přímo přes panely. V tom případě doporučujeme použít vysavač a současně s vrtáním odsávat prach.
A opět pokud chcete eliminovat počet vytvořených děr, můžete panely přichytit stahovacími páskami k drátěné sítí na principu kari sítě. Ideální je síť na gabiony, která je lehká a pozinkovaná.
- SKLO
- OBKLADY
Pokud nechcete nebo nemůžete do obkladů, resp. do jejich spár, vrtat, můžete k uchycení použít samolepící háčky v kombinaci s oboustrannou lepící páskou.
Na háčky se zelená stěna (panely) zavěsí a pomocí lepící pásky se docílí dokonalého přilnutí k povrchu tak, aby se panely neodchlipovaly od stěny, zejména na jejich okrajích
- PLETIVO
- ZÁBRADLÍ
- MŘÍŽE
Nejrychlejší montáž na podklady, které to umožňují, je s pomocí klasických stahovacích pásků. V případě instalace v exteriréru, silně doporučujeme použít pásky s UV ochranou. Ty mají ve venkovních prostředí mnohem delší životnost, než pásky obyčejné. Barvu pásek zvolte tmavší - černou nebou tmavě zelenou.
PŘÍPRAVA A POSTUP INSTALACE PANELŮ
1.
POZICE PANELŮ
ujistěte se, že jsou panely nastaveny tak, že v horní levé části máte dvě očka, viz. obrázek
2.
SPOJENÍ PANELŮ
panely spojte nasazením oček do kolíčků a zatlačením. Lze dělat ručně, případně použít rovné kleště.
Panely spojte do libovolné plochy, ale takové, aby se vám s níc dobře manipulovalo.
Další plochu připojte viz. bod 1
3.
UPRAVENÍ ROZMĚRŮ
nůžkami upravte na potřebný rozměr
4a.
INSTALACE
kotvení (přichycení) panelů začněte v horní části budoucí zelené stěny.
4b.
každý typ instalace (podle podkladu) má svá specifická řešení.
Počet uchycovacích prvků je individuální. Důležité je bezpečně
zajistit horní část, která nese hlavní zátěž. Zbývající část zelené
stěny je potřeba přichytit tak, aby byla co možná nejvíce "přimáčknutá"k podkladu a nedocházelo k "odchlipování".
Pokud potřebujete poradit nebo konzultaci, volejte na 773 530 808 nebo pište na info@florum.cz